Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Hematyt

( ilość produktów: 64 )

Ten kamień uważany jest za biżuteryjny klasyk, który trafia w gusta zarówno osób lubujących się w wyrazistych błyskotkach, jak i tych bardziej stonowanych. Świetnie komponuje się z innymi kamieniami, metalowymi zawieszkami czy koralikami TOHO. Jest powszechnie wykorzystywany w wielu projektach biżuteryjnych, najpewniej wpływ na to ma jego klasyczne piękno. Jednak nie tylko, ponieważ charakteryzuje go też świetna jakość, korzystna cena i szerokie zastosowanie. Hematyt idealnie nadaje się jako kamień ozdobny do biżuterii noszonej na co dzień np. prostych bransoletek na gumce, jak i do eleganckiej biżuterii na większe wyjścia np. sutaszowych czy beadingowych naszyjników. Przy tworzeniu biżuterii z tego minerału pewnym ograniczeniem jest jego ciężar, warto zwrócić na to uwagę przy projektowaniu kolczyków.

Hematyt

To kamień o wielu twarzach i wielu zastosowaniach. Znany też jako krwawnik czy krwawy kamień ze względu na to, że po sproszkowaniu ma czerwony kolor. Nie ma chyba handmadowca, który choć raz nie miałby go w swoich zdolnych łapkach. Występuje w wielu różnych kształtach (furorę robią słonie, ważki, sówki i oczywiście klasyczne kule) i kolorach (od klasycznej metalicznej czerni poprzez srebrny i złoty aż do mieniących się odcieni fioletów i zieleni). Występuje w dwóch rodzajach wykończeń, klasycznym o wysokim połysku i matowym.
Popularne bransoletki z hematytu to najczęściej kule, kule fasetowane, rondelle, kwadraty i różnego rodzaju prostokąty. Świetnie odnajduje się w towarzystwie innych koralików i kamieni, np. pełniąc rolę przekładki. W bransoletkach można umieścić go nie tylko na gumce silikonowej, ale i np. na sznurku czy rzemieniu. Zanim wybierzesz odpowiedni dla swojego projektu, zwróć uwagę na jego wymiary, również te dotyczące otworu wewnętrznego. Drobne 2-4 milimetrowe hematyty umieszczone na gumce silikonowej wykorzystywane są często do tworzenia delikatnych pierścionków. Hematyt ze względu na swoją barwę, chętnie wykorzystywany jest w bardziej zaawansowanych projektach jubilerskich. Pięknie komponuje się ze sznurkami sutaszowymi lub drobnymi koralikami w projektach beadingowych. Szczególnie że bogactwo jego kształtów, pozwala rękodzielnikowi popuścić wodze wyobraźni. Wybierają go zarówno rękodzielnicy ceniący klasyczne formy, umieszczając go w eleganckich projektach np. wieczorowych, jak i ci którzy preferują formy bardziej ekstrawaganckie i krzykliwe. Jest dość ciężki, dlatego dość oszczędnie używa się go w kolczykach.

Właściwości hematytu

Dla tych z Was, dla których istotne są właściwości wykorzystywanych kamieni do tworzenia biżuterii, na pewno ważną informacją będzie, że hematyt jest minerałem uważanym za silny kamień ochronny, dodający energii i odtruwający. Przez wielu uważany za amulet wojowników, w dawnych czasach, jego sproszkowana forma służyła do malowania barw wojennych. Bez względu na to czy wierzymy w jego moc czy nie, możemy być pewni, że biżuteria z nim doda nam pewności siebie i chęci do działania. Należy on bowiem do jednych z piękniejszych kamieni.

pixel