Druty jubilerskie
( ilość produktów: 16 )Drut pamięciowy / stal nierdzewna / średnica 60mm / srebrny / drut 0.6mm / 20 żeber
Drut pamięciowy / stal nierdzewna / średnica 55mm / srebrny / drut 0.6mm / 10x4 żeber
Drut pamięciowy / stal nierdzewna / średnica 60mm / złoty / drut 0.6mm / 20 żeber
Drut jubilerski KNORR prandell™ / miedziany / mosiężny / 0.4mm / 20m
Drut pamięciowy na pierścionki / stal nierdzewna / średnica 20mm / złoty / drut 0.6mm / 16 żeber
Drut pamięciowy / stal nierdzewna / średnica 55mm / złoty / drut 0.6mm / 10x4 żeber
Druciki używane w tworzeniu biżuterii są bazowym produktem. Możemy samodzielnie wykonać z niego pojedyncze elementy, takie jak bigle, kółka, haczyki, zapięcia czy inne elementy łączące poszczególne części biżuterii. Są także istotnym komponentem w metodzie rękodzielniczej jaką jest wire-wrapping. Metoda ta polega na wyginaniu, obwijaniu i modelowaniu drutu jubilerskiego tak, aby uzyskać z niego piękne ornamenty. Często łączy się tę technikę z kamieniami ozdobnymi lub półszlachetnymi tworząc za pomocą drutu ozdobne ramki do kamieni. Może mieć różne grubości i być wykonany z różnych stopów metali, co wpływa na jego plastyczność. Różnorodność tych parametrów daje twórcy duże możliwości doboru odpowiedniego w zależności od wykonywanego projektu.
Do czego służą druciki jubilerskie?
Produkt ten to często używany materiał w warsztacie rękodzielnika wykonującego biżuterię. Możemy wykonać z niego bazowe elementy takie jak bigle, zapięcia, kółeczka, haczyki czy inne elementy. Własnoręcznie wykonany element na pewno doda projektowi oryginalności i nietuzinkowości. Drut jest także podstawą techniki rękodzielniczej jaką jest wire-wrapping. Jest to niebywała technika, dająca spektakularne rezultaty lecz wymagająca od twórcy niemałych umiejętności manualnych, sporej dawki doświadczenia oraz umiejętności technicznych. W wire wrapping drut jest wyginany i skręcany na różne sposoby. Z grubszych wykonuje się bazę projektu, zaś cieńsze służą do owijania i dekorowania. Drucik o średnicy 1,2mm najczęściej jest używany do wykonywania zapięć i innych elementów bazowych konstrukcji. Produkty o mniejszej średnicy dobierane są według wielkości kamienia, który oprawiamy. Z drutu o grubości 0,6mm można zrobić szpilki czy haczyki jubilerskie a z grubości 0,2mm możemy wykorzystać do owijania.
Rodzaje drutów do biżuterii:
Możemy podzielić według różnych kryteriów. Najpopularniejszymi i najbardziej przydatnymi są grubość, twardość oraz kolor. Twardość jest istotnym czynnikiem, gdyż od niej zależy plastyczność. Na twardość wpływają metale, ze stopów których jest wykonany. Grubości najczęściej dostępnych drutów mieszczą się w przedziale: 0,2mm do 1,2 mm. Jeśli chodzi o kolory drucików to mamy ich całą gamę:złoty, srebrny, miedziany. Dostępne są także odcienie bardziej tęczowe, takie jak czerwony, zielony, niebieski, żółty czy fioletowy. Dostępność szerokiej gamy kolorystycznej daje twórcom wykorzystującym omawiane produkty w swoich pracach duże możliwości.
Materiały z jakich wykonane są druty:
Wykonywane ze stopów metali, rzadziej z czystych metali bez domieszek, gdyż te są po prostu zbyt miękkie, co ogranicza ich użyteczność. Skład stopu określa twardość drutu. Jest on zazwyczaj dobierany w taki sposób, by w miarę łatwo można było go wyginać. Jednocześnie warto dobrać go tak, aby nie odkształcał się przy nacisku na wykonaną z niego biżuterię. Metale, które zazwyczaj wchodzą w skład stopów metali to miedź, miedź platerowana, srebro, brąz czy aluminium. Dobór poszczególnych metali wpływa na wytrzymałościowe i estetyczne właściwości produktu.